Czas pozostania bez pracy jest okresem w naszym życiu który pamiętajmy ma początek i koniec. W ostateczności większość z nas podejmuję zatrudnienie. Głównym czynnikiem stresującym w tym okresie jest brak środków do życia i brak poczucia bycia potrzebnym. Ale jeśli będziemy stawiać na piedestale te czynniki w niczym sobie nie pomożemy, a dołożymy kolejnego demotywatora.
Dzień bez pracy również może być bardzo zajęty i atrakcyjny.
Większość z nas przyznaję, że jeśli ma niewiele zaplanowanych na dany dzień zadań bardzo się rozleniwia i traci motywację do wykonania czegokolwiek. Natomiast jeśli tych obowiązków jest więcej – organizuję się tak, aby je wszystkie wykonać.
Więc czego potrzeba do zaktywizowania się podczas bezrobocia ?
Odp. Dobrego planu na każdy dzień.
Ten plan różni się jedynie zadaniami, nie ma w nim zadania: praca od 8.00 – 16.00 ale w tym czasie możemy wpisać zadania o wiele przyjemniejsze, zaległości, spotkania, wyjścia z domu, zadbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.
Zadania niekoniecznie muszę być powiązane z wydawaniem pieniędzy – wręcz przeciwnie, szukajmy czynności, które są realne i dostępne. Dzień dobrze zaplanowany oczywiście powinien zawierać maksymalnie 2 godziny przeznaczone na poszukiwanie nowego miejsca pracy – ale po tym szukajmy „siebie”.
Uwarunkowania nas Polaków niestety nie są dobre w tego typu sytuacjach. Uwielbiamy narzekać, marudzić, zrzędzimy i zabieramy w tym czasie często energię tym, którzy nas otaczają. Zadania, które wykonujemy nie są dla nas tak atrakcyjne jak wyjście do pracy dlatego szybciej się demotywujemy. Ale pamiętajmy - tylko TY decydujesz jaką wagę przypiszesz czynnościom dnia codziennego. Nie odbieraj sobie energii bo tylko TY na tym stracisz.
Więc jak dobrze zagospodarować czas bezrobocia aby się nie demotywować:
I.Przewartościuj okres pozostania bez pracy: z porażki zrób szanse na „czas dla siebie”
II. Codziennie wychodź na spacery, ruch i świeże powietrze bardzo pozytywnie wpływają na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Spacerując relaksujemy się, przenosimy uwagę na otoczenie, naturę.
III. Aktywności fizyczne (płatne i bezpłatne) dają nam dużo energii, uodparniają, odstresowują, możemy nabrać dystansu do codzienności.
IV. Relację międzyludzkie. Często pracując zwyczajnie nie mamy czasu na pielęgnowanie przyjaźni, które są istotne. Jeśli jesteś samotnikiem i poza pracą nie masz z kim spędzać czasu wolnego może czas bezrobocia jest szansa na zadbanie o tą sferę życia prywatnego ? Wyjścia do ludzi, otworzenia się na nowe „nieznane” znajomości?
V. Zainteresowania. Pojęcie teraz modne i trochę wyświechtane. Jednak jestem przekonana jak są one ważne w życiu. Pasję, są naszą odskocznią od rzeczywistości, która jest bardzo napięta w XXI wieku. Poszukaj siebie! Przecież właśnie jest na to czas. Nie wszyscy mamy to szczęście i nie żyjemy świadomie dlatego dostałeś/łaś szanse na poszukanie siebie i wykorzystaj ją.
VI. Czas bezrobocia może być też okazją do „posprzątania w swojej głowie”. Żyjemy w biegu, mnóstwo zakłóceń wokół nas, dni mijają, a my nawet nie wiemy czego od życia oczekujemy. Pobądź ze sobą, odkrywaj siebie.
VII. Możesz zadać sobie również pytanie:
O czym najczęściej myślałam/łem pracując na etacie? Czego mi brakowało ? Co teraz mogę zrobić dla siebie ? Odpowiedz i realizuj.
Czas pozostania bez pracy ma początek i koniec. Najważniejsze jest przewartościowania tego czasu w naszych głowach z porażki, problemu na czas, który poświęcamy dla siebie i najbliższych. Zamartwiania w niczym nam nie pomoże, wręcz przeciwnie możemy odczuwać problemy zdrowotne, zniechęcić swoją postawą innych do siebie, zamknąć się w sobie, wzbudzić konflikty w otoczeniu. W ostateczności pracę podejmiemy. Warto od czasu do czasu przypomnieć sobie, że „pracujemy po to, by żyć a nie żyjemy, aby pracować”. Zanim znów podejmiemy prace wykorzystajmy szanse odpoczynku jaką dostajemy od życia.
Sabina Rzepka*
*www.sabinarzepka.eu; doradca zawodowy, mentor kariery. Specjalizuje się w wytyczaniu ścieżki kariery oraz życiu z pasją. Na co dzień zajmuje się kształceniem młodzieży, studentów i absolwentów, osób długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych na terenie woj. podkarpackiego. Aktywnie współpracuje z firmami konsultingowo-szkoleniowymi w Polsce. Autorka artykułów opublikowanych w kraju m.in. Praca z pasją. Twoja indywidualna ścieżka kariery jako Trenera (2011), Poczucie własnej wartości, a jakość naszego życia (2012).
Zdjęcie pochodzi z http://www.freedigitalphotos.net
19-08-2013