Zmień język / Choose Language / Ablösung Sprache / Choisir la langue Polski English Deutsch Français
Dyplom magistra a rzeczywista wartość kandydata na rynku pracy.

Często słyszymy, że pracodawcy szukają młodych ludzi po studiach z doświadczeniem. Jest w tym sporo prawdy. Minęły czasy kiedy po studiach absolwenci mieli pracę na wyciągnięcie ręki. Teraz trzeba się bardzo postarać żeby ją dostać. Sam dyplom już nie przekonuje pracodawcy do zatrudnienia. Praktyczna wiedza jest kluczem do sukcesu, zatem przy dużej ilości spływających aplikacji na jedno stanowisko pracodawca wybierze kogoś kto już wykonywał pracę na takim stanowisku. Jest to związane z tym, że  absolwenta będzie trzeba wszystkiego uczyć od początku, będzie trzeba poświęcić czas innego pracownika aby go nadzorował i pomagał. Absolwent bez doświadczenia nie będzie od początku samodzielny itd. Osobiście uważam, że absolwenci są w perspektywie równie wartościowi jak doświadczeni pracownicy, ale znając wiele opinii pracodawców, z którymi współpracuję wiem, że mają odmienne zdanie od mojego. Pamiętajmy, że pracodawcy patrzą na nas z biznesowego punktu widzenia.

Absolwenci, którzy w trakcie studiów nie angażowali się w dodatkowe czynności związane z nabywaniem umiejętności niezbędnych w pracy nie do końca są osobami samodzielnymi i zaradnymi. Żyją jeszcze schematem wykonywania obowiązków pod nadzorem, kontrolowaniem ich kroków przez wykładowców. W trakcie studiów zadawane prace domowe są tłumaczone ich wykonywanie omawiane. Praca zawodowa jednak wymaga od nas zaradności i umiejętności samodzielnej pracy, oraz szybkiego wdrożenia świeżo poznanych informacji. Duży problem dla absolwenta stanowi niezależność i pewność siebie, co z kolei przeszkadza pracodawcy w nabraniu zaufania do takiego pracownika. Pracodawca jeżeli przyjmuje absolwenta i płaci mu pensję oczekuję od niego wykonywania powierzonych obowiązków tak jak od innych członków zespołu. W biznesie nie ma tłumaczenia, że ktoś dopiero jest po studiach i potrzebuje taryfy ulgowej.

Dyplom to przygotowanie teoretyczne, więc jak zdobyć na studiach praktykę? Poprzez wolontariat, bezpłatne praktyki poza tymi obowiązującymi na uczelni. Mogą się one odbywać raz, dwa, trzy razy w tygodniu. To już od nas zależy. Oczywiście istnieje jeszcze możliwość odbycia płatnego stażu jednak z każdym rokiem coraz  trudniej go zdobyć. Warto angażować się w różnego rodzaju działalności studenckie: wolontariat, wymiany studenckie, praktyki zagraniczne, koła naukowe. Są to świetne okazje do praktycznej nauki języka, radzenia sobie w warunkach trudnych, nietypowych. Takie inicjatywy kształtują w nas postawy i umiejętności,  które z powodzeniem będziemy wykorzystywać w pracy jak np.:

 

  • Zaradność,
  • Umiejętność pracy w zespole,
  • Umiejętność podejmowania decyzji pod presją czasu lub w warunkach nietypowych,
  • Zaangażowanie w wykonywane obowiązki
  • Samodyscyplinę
  • Samodzielność

Praktyki pokazują naszą wysoką motywację do pracy, chęć nauczenia się nowych obowiązków, zainteresowanie konkretnym stanowiskiem pracy. Poza tym, jeżeli praktyka będzie odbywała się w firmie i na stanowisku na jakim zależy studentowi w przyszłości dany pracodawca zatrudniając kandydata dostrzeże taką osobę swobodnie pracującą, znającą obowiązki, samodzielną, mającą wiedzę na temat pracy i jej merytoryki. To też sposób na obronę przed zarzutem: „Nie posiada Pan/i  doświadczenia zawodowego”.

Martwi fakt, że studenci nie chcą myśleć o swojej karierze podczas studiów. Twierdzą, że jeszcze mają na to czas. A w mojej pracy średnio cztery razy dziennie słyszę od bezrobotnych absolwentów stwierdzenia typu: „Czemu ja wcześniej nie pomyślałem/łam o mojej karierze”. Prawda jest taka, że im później tym trudniej. Osoby długo szukające zatrudnienia często zdemotywowane decydują się na stanowiska niskiego szczebla pod pretekstem dalszych poszukiwań. Potem okazuje się, że mając pracę ostatecznie nie angażują się w dalsze poszukiwania tłumacząc się brakiem czasu, obniżają swoją poprzeczkę i wybierają łatwą, mało ambitną pracę. Średnio po pół roku bezowocnych starań poszukiwana jest jakakolwiek praca aby tylko nie siedzieć w domu. Praca na wymarzonym stanowisku jest wyzwaniem i żeby ją zdobyć trzeba się dostosować do wymagań jakie są stawiane. Jeżeli nie zadbamy o to w trakcie studiów jedynym rozwiązaniem jest rozpoczęcie tego procesu po studiach, a to dla większości kandydatów jest nie do przyjęcia ponieważ zwykle sytuacja finansowa już często nie pozwala na odbywanie bezpłatnych praktyk lub stażów. Dobrym pomysłem jest praca w firmie, która oferuje  ściśle wytyczoną ścieżkę kariery swoim pracownikom. Można zacząć od pracy na najniższym szczeblu jeżeli nie spełniamy oczekiwań na wyższe stanowiska  i stopniowo piąć się do góry. W ten sposób również daję się osiągnąć swój cel-wymarzoną pracę. Znam wielu absolwentów, którzy mieli dużą motywację i siłę walki dzięki czemu teraz pracują na wymarzonych przez siebie stanowiskach pomimo tego, że zaczęli planowanie kariery po studiach.

Reasumując, jeżeli w trakcie studiów zaplanujemy swoją karierę zaoszczędzimy sobie trudu na takie działania jak powyżej będąc absolwentem. Nigdy nie jest na to za późno, po prostu studentom jest łatwiej, ale każdy z nas ma szanse na sukces zawodowy. Prędzej czy później jeżeli będziemy dążyć do wyznaczonego sobie celu i uzupełniać braki dołączymy do grona zadowolonych z życia zawodowego osób.

Sabina Rzepka*


*www.sabinarzepka.eu; doradca zawodowy, mentor kariery. Specjalizuje się w wytyczaniu ścieżki kariery oraz życiu z pasją. Na co dzień zajmuje się kształceniem młodzieży, studentów i absolwentów, osób długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych na terenie woj. podkarpackiego. Aktywnie współpracuje z firmami konsultingowo-szkoleniowymi w Polsce. Autorka artykułów opublikowanych w kraju m.in. Praca z pasją. Twoja indywidualna ścieżka kariery jako Trenera (2011), Poczucie własnej wartości, a jakość naszego życia (2012).


Image: renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.net

zapamiętaj mnie (?)
Nie pamiętasz hasła?
staże i praktyki
JOBalert
Najnowsze oferty prosto na Twoją skrzynkę email. Otrzymuj za darmo.
Uczelnie więcej uczelni »
img

Regulamin | O nas | Kontakt | Miasto Pracy - JAKOŚĆ ROKU 2011 | Kalasoft

© Biuro Karier / 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Nasz kanał facebook
Zmień język / Choose Language / Ablösung Sprache / Choisir la langue Polski English Deutsch Français