Zmień język / Choose Language / Ablösung Sprache / Choisir la langue Polski English Deutsch Français
Kim jest doradca zawodowy?

Przeprowadziliśmy dla was krótką rozmowę z Sabiną Rzepką, doradcą zawodowym na temat korzyści jakie płyną dla studentów i absolwentów z konsultacji z takim doradcą.


Miasto Pracy: Co jako student czy absolwent mogę zyskać poprzez kontakt z doradcą zawodowym?

Sabina Rzepka*: Doradca zawodowy jest osobą, która pomoże gruntownie przygotować się do życia zawodowego. Zaczynając od określenia jaka praca jest dla danej osoby najlepsza, kończąc na pomocy  w znalezieniu takiego zajęcia, dzięki któremu osoba ta będzie się czuła na swoim miejscu w życiu. Doradca zawodowy jest także mentorem – kimś kto towarzyszy na każdym etapie kształtowania kariery zawodowej. Wskazuje ścieżki, którymi warto podążyć, podpowiada, co jest dla nas najlepszym rozwiązaniem, dodaje odwagi i motywuje do działania.

Jak mogę się przekonać, że mam do czynienia z profesjonalistą?

Profesjonalista to osoba, której zależy na sukcesie klientów, ktoś kto dobrze im życzy i uczciwie przekazuje swoją wiedzę dla ich dobra. Profesjonalista jest osobą, która codziennie się dokształca w związku z czym, ma  bardzo dużą wiedzę w swojej dziedzinie. Profesjonalista to też osoba, która potrafi prowadzić sesję lub zajęcia grupowe w atmosferze zaufania. Wszystko, co zostało powiedziane podczas takich zajęć pozostaje pomiędzy uczestnikami spotkania. To również osoba, która nie krytykuje ani nie podważa pomysłów czy marzeń – to ktoś kto stara się stworzyć "dzieło sztuki" z każdej osoby.

Czy na spotkanie z doradcą trzeba się jakoś przygotować?

Nie jest to konieczne. Pierwsze spotkanie ma na celu przeprowadzenie wywiadu, stworzenie atmosfery zaufania, określenie pracy do wykonania i ustalenie jakie założenia będą realizowane podczas kolejnych sesji. Na kolejne spotkania  (w zależności od warsztatu doradcy) można zostać poproszonym o wykonanie zasugerowanego ćwiczenia lub przygotowanie konkretnych informacji.

Jakimi narzędziami/metodologią posługują się doradcy?

Doradcy posługują się różnego typu testami badającymi predyspozycje zawodowe, osobowościowe, motywację, reakcję na stres itd. Używają także różnego rodzaju arkuszy zadań, pracują  również poprzez wywiad, wymianę doświadczeń czy analizę przypadku.

Jakie działania mogą zwiększyć konkurencyjność kandydata na rynku?

Pracodawcy lubią zatrudniać osoby pracowite, zaradne, aktywne.  W trakcie studiów dziennych ciężko jest zdobyć pracę w pełnym wymiarze godzin, dzięki której zdobędziemy doświadczenie zawodowe, ale nie ma sytuacji bez wyjścia. Proponuję zatem zaangażować się w bezpłatne praktyki w firmie o profilu, na którym nam zależy. Praktyka może odbywać się 1 lub 2 dni w tygodniu w wymiarze godzin ustalonym przez nas. Dzięki temu poznamy obowiązki jakie czekają nas w pracy na takim lub podobnym stanowisku, nabierzemy doświadczenia, zdobędziemy referencje. Kończąc studia w CV poza edukacją wykażemy, że angażowaliśmy się w życie zawodowe na tyle na ile mogliśmy. Nikt nie zarzuci nam braku doświadczenia, ponieważ praktykami właśnie je zdobędziemy.

Jak może pomóc doradca osobie, która skończyła studia i doszła do wniosku, że wybrany kierunek studiów to jednak chybiony wybór i chciałaby się brzydko mówiąc ‘przebranżowić’?

Proponuję studia podyplomowe. Trudno byłoby  zaczynać studia od nowa w tym wieku, ale znam osoby, które się zdecydowały na taki krok. Wymaga to trudu, jednak patrząc długofalowo – trud ten opłaci się. Studia podyplomowe dają nam ścisłą specjalizację, trwają od 2 do 3 semestrów w trybie zaocznym. Warto więc zastanowić się i zapisać na najbliższy nabór. Poza tym jeśli będziemy słyszeć, że potrzebni są tylko pracownicy z doświadczeniem w branży – niestety znów musimy poświęcić się i zaangażować w praktykę bezpłatną aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Żyjemy w takich czasach gdzie ten problem będzie coraz częściej nas dotykał i to niekoniecznie z powodu zmian naszych preferencji zawodowych. Rynek pracy się zmienia, a my musimy się do niego regularnie dostosowywać aby nie wypaść z obiegu.


* Sabina Rzepka - www.sabinarzepka.eu -  doradca zawodowy, mentor kariery. Specjalizuje się w wytyczaniu ścieżki kariery oraz życiu z pasją. Na co dzień zajmuje się kształceniem młodzieży, studentów i absolwentów, osób długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych na terenie woj. podkarpackiego. Aktywnie współpracuje z firmami konsultingowo-szkoleniowymi w Polsce. Autorka artykułów opublikowanych w kraju m.in. Praca z pasją. Twoja indywidualna ścieżka kariery jako Trenera (2011), Poczucie własnej wartości, a jakość naszego życia (2012).


Image: David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

zapamiętaj mnie (?)
Nie pamiętasz hasła?
staże i praktyki
JOBalert
Najnowsze oferty prosto na Twoją skrzynkę email. Otrzymuj za darmo.
Uczelnie więcej uczelni »
img

Regulamin | O nas | Kontakt | Miasto Pracy - JAKOŚĆ ROKU 2011 | Kalasoft

© Biuro Karier / 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Nasz kanał facebook
Zmień język / Choose Language / Ablösung Sprache / Choisir la langue Polski English Deutsch Français