Zmień język / Choose Language / Ablösung Sprache / Choisir la langue Polski English Deutsch Français
Dokumenty aplikacyjne przepustką do kariery - część 3: List motywacyjny

Zapoznaliście się już ze sposobem pisania CV. Zapewne niektóre błędy, techniki były dla Was czymś nowym lub też uporządkowaliście sobie wiedzę dotyczącą przygotowywania tego ważnego dokumentu. CV to jednak nie jedyny choć z pewnością najpopularniejszy dokument aplikacyjny. Przyjrzyjmy się zatem innym formom dokumentów: formularzom on–line oraz listowi motywacyjnemu, aby jeszcze lepiej przygotować się do ubiegania się o pracę. Rozpocznijmy od aplikacji on–line. Nie jest to nowość na polskim rynku – coraz więcej firm, dużych koncernów korzysta z tego rodzaju formularzy aplikacyjnych. Nadal jednak jest to forma bagatelizowana przez osoby aplikujące i traktowana nie jako reklama własnej osoby, ale kolejny dokument do wypełnienia. Do wypełnienia aplikacji on–line również musimy się przygotować i posiadać zasób wiedzy o zasadach obowiązujących przy tego rodzaju technice selekcji wstępnej. Formularze używane przez większość firm narzucają określoną formę, której musisz się podporządkować, bez względu na to ile chcesz o sobie opowiedzieć, co chcesz przekazać. Musisz tak zaplanować, ująć swoją osobę, doświadczenie, wykształcenie, aby zmieścić się w objętości poszczególnych rubryk. Nie jest to czasami łatwe, dlatego też początkowo zapoznaj się z pytaniami zawartymi w formularzu, napisz na kartce odpowiedzi, sprawdź je, a następnie przystąp do wypełniania rubryk.

Pamiętaj – wypełnienie formularza nie jest ograniczone czasowo, możesz zastanowić się nad odpowiedziami.

Kolejną bardzo istotną zasadą jest konieczność wypełnienia wszystkich rubryk. Dla osoby weryfikującej tego typu formularze puste miejsce będzie bardzo widoczne i to już działa na Twoją niekorzyść. Formularze on–line są skonstruowane w ten sposób, aby sprawdzić wszystkie informacje potrzebne określonej firmie. Pusta rubryka sprawia wrażenie, że nie posiadasz wszystkich kompetencji, aby aplikować na określone stanowisko pracy. Możesz spodziewać się również krótkiego testu wiedzy o firmie, w której chcesz pracować. Nie bój się tego zadania! – wystarczy poświęcić trochę czasu  i poczytać w Internecie o danej organizacji, zdobyć podstawowe informacje. Te wiadomości mogą również być pomocne podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Formularz on–line w języku obcym zapewne dla większości z Was nie będzie stanowił problemu, ale dokładnie sprawdź czy aby nie popełniłeś błędu językowego, bo stanowi on zapewne również weryfikację poziomu znajomości języka obcego.

„Opowiedz sytuację, w której musiałeś działać w stresie”, „Co uważasz za swój największy sukces?” „Jak radzisz sobie z krytyką?” – to typowe pytania otwarte, pojawiające się w formularzach aplikacyjnych. Odpowiadając na nie musisz odwoływać się do czasów studiów, do doświadczenia zawodowego. Ważne, aby Twój opis był adekwatny do zadanego pytania, był ciekawy i poprawnie napisany. Jakie zagadnienia są poruszane najczęściej w formularzach? Oto one:

  1. Dane personalne: imię, nazwisko, data urodzenia, adres, telefon, e-mail.
  2. Wykształcenie: nazwa szkoły, wydział, kierunek, średnia ocen, temat pracy magisterskiej, ocena końcowa.
  3. Doświadczenie zawodowe: nazwa firmy, czas zatrudnienia, forma zatrudnienia, stanowisko, zakres obowiązków, powód zmiany pracy.
  4. Kursy, szkolenia i konferencje specjalistyczne.
  5. Umiejętności zawodowe, kwalifikacje.
  6. Znajomość języków obcych: w mowie, piśmie, certyfikaty.
  7. Twoja motywacja do podjęcia pracy na stanowisku/w firmie.
  8. Oczekiwania finansowe (netto/brutto), forma zatrudnienia, stopień dyspozycyjności.
  9. Zainteresowania i pasje.
  10. Działalność pozazawodowa.
  11. Załączniki: CV, list motywacyjny, zdjęcie w podanym formacie.
  12. Możliwy termin rozpoczęcia pracy.[1]

Nie lekceważ formularzy on–line! Najczęściej to one są pierwszym etapem procesu selekcji. Nie zmarnuje swojej szansy na wymarzoną pracę podchodząc do tego zadania bez przygotowania i przemyślenia.

Przejdźmy teraz do listu motywacyjnego, a raczej do listów motywacyjnych, bo musisz być przygotowany do częstego ich redagowania. Za każdym razem, gdy starasz się o pracę Twój list musi być inny, odpowiadający na konkretne ogłoszenie. Nie istnieje „list uniwersalny” – jeśli taki masz i go używasz to popełniasz błąd. Redagowanie listu motywacyjnego należy rozpocząć od odniesienia się do treści oferty. Następnie podkreślić swoje kwalifikacje i predyspozycje zgodne z wymaganiami określonymi w ogłoszeniu. Jeśli aplikujesz bez związku z ogłoszeniem o pracę musisz wyjaśnić, dlaczego akurat tym przedsiębiorstwem jesteś zainteresowany, co oferujesz, na jakim stanowisku, w jakim dziale chciałbyś pracować. Takie informacje pomogą skierować Twoje dokumenty do właściwej osoby. Podobnie jak w przypadku CV list motywacyjny musi być czytelny, mieć zachowaną pewną strukturę i być wolny od błędów językowych. Warto również zainwestować swój czas  w edycję takiego dokumentu – dobrać odpowiednią czcionkę, jej wielkość, nie używać pogrubień, podkreśleń – nie jest to mile widziane. List motywacyjny ma za zadanie zaprezentować Twoją osobę od jak najlepszej strony, dlatego też postaraj się, aby nie był powieleniem CV. Musisz dać sygnał pracodawcy, że masz wiele do zaoferowania, a o tym będą świadczyły różnice w liście i CV. Staraj się unikać stwierdzeń „jestem pracowity”,  odznaczam się sumiennością” – to utarte slogany, nic nie mówiące osobie czytającej dokumenty. W liście masz szansę udowodnić swoje atuty, poprzeć je określonymi doświadczeniami, zawodowymi sukcesami.

Nie ulegaj przekonaniu iż listów motywacyjnych nikt nie czyta, bo to zabiera zbyt dużo czasu. TO NIEPRAWDA! Dobrze napisany list motywacyjny, przekonywujący, może przyczynić się do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną, nawet jeśli nie spełniamy wymogów formalnych. Dokumenty aplikacyjne to Twoja wizytówka. Zadaj sobie zatem pytanie, jaka ma być ta wizytówka.

Opr. Wioleta Duda*


*pracownik naukowy Akademii im Jana Długosza w Częstochowie. Autorka kilkunastu artykułów o tematyce związanej z doradztwem zawodowym. Zainteresowania zawodowe  oscylują wokół problematyki karier zawodowych kobiet. Doradca zawodowy w Projektach EFS


[1] http://www.wokolkariery.pl/czym-rozni-sie-formularz-aplikacyjny-od-cv.xml

 

Image: Paul / FreeDigitalPhotos.net

zapamiętaj mnie (?)
Nie pamiętasz hasła?
staże i praktyki
JOBalert
Najnowsze oferty prosto na Twoją skrzynkę email. Otrzymuj za darmo.
Uczelnie więcej uczelni »
img

Regulamin | O nas | Kontakt | Miasto Pracy - JAKOŚĆ ROKU 2011 | Kalasoft

© Biuro Karier / 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Nasz kanał facebook
Zmień język / Choose Language / Ablösung Sprache / Choisir la langue Polski English Deutsch Français