W ostatnim czasie pojawia się bardzo dużo informacji, poradników dotyczących właściwego przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Nie sposób je wszystkie przeanalizować i uwzględnić najistotniejsze rady.
Drugą, odmienną kwestią jest częste, dość „lekkie” podejście do przygotowywania aplikacji, wynikające częściowo z natłoku informacji – trochę zerknęliśmy do Internetu, może ktoś z Was przejrzał jakąś broszurę o poszukiwaniu pracy, był w Biurze Karier na swojej uczelni (serdecznie polecam) i czuje się gotowy do sporządzenia własnego CV. Oczywiście każdy z nas ma pewną wiedzę o tym, co muszą zawierać dokumenty aplikacyjne, jaka ma być ich forma. Czasami to wystarczy, ale coraz częściej niestety nie. Warto zatem uporządkować dotychczasową wiedzę i umiejętności w tym zakresie, ale przede wszystkim zainwestować swój czas w przygotowanie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, które otworzą drzwi na rozmowę kwalifikacyjną.
Zacznijmy od spraw oczywistych – dokumenty aplikacyjne to przede wszystkim CV (życiorys zawodowy) oraz list motywacyjny. Tego zazwyczaj oczekują pracodawcy, jeśli proszą o przesłanie dokumentów aplikacyjnych. Nie jest błędem, jeśli dołączysz do tego referencje. Niektórzy eksperci z zakresu rekrutacji wspominają również o aplikacji on – line, ale o tym kolejnym razem. Skoncentrujmy się na CV i liście motywacyjnym. Jaki najgorszy (i niestety dość powszechny) błąd może popełnić młody człowiek poszukujący wymarzonej pracy? – napisać szablonowe CV, podobne do kilkuset innych, lądujących na jednej stercie dokumentów. Najistotniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby tego uniknąć jest jak najszersze pokazanie własnych kompetencji, w tym potencjału, mocnych stron (wbrew temu co słyszymy w mediach, duża część pracodawców docenia nie tylko doświadczenie kandydata, ale również inne atuty) w ciekawej formie.
Nie masz doświadczenia? Pochwal się zainteresowaniami pozazawodowymi, które często mają odniesienie do pracy. Każda pasja to zdobywanie określonych cech, rozwijanie kompetencji, np. cierpliwości, pracy w grupie. Wykorzystaj jednak to umiejętnie – staraj się nie opisywać wszystkiego co robisz w życiu, ale wybieraj te elementy, które mogą być dla potencjalnego pracodawcy atrakcyjne.
Kolejną kwestią jest pomysł na formę dokumentów aplikacyjnych. Czy CV to koniecznie biała kartka prezentująca dotychczasowe osiągnięcia? Oczywiście nie! – to płyta CD z prezentacją naszej osoby, billboard, profil w serwisie branżowym, seria zdjęć, mapa myśli, puzzle. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie własnej strony internetowej, stanowiącej swoistego rodzaju wizytówkę kandydata. Nie jest to obecnie duży koszt, a może zaowocować wieloma propozycjami, gdyż szybciej docierasz do potencjalnie zainteresowanych odbiorców.
Jest jednak pewne zastrzeżenie – niestandardowa forma CV musi być dopasowana do stanowiska, na jakie aplikujesz. O ile na stanowisku, o które się ubiegasz, nie jest wymagana kreatywność, twórcze myślenie, nie jest to praca związana z branżą artystyczną, reklamową itp. to raczej powinniśmy tworzyć dokumenty, które zgodne są z ogólnie przyjętym schematem. W CV ceniony jest profesjonalizm! Należy również pamiętać, by aplikacja nie była zbyt przeładowana treścią lub przeciwnie – zbyt uboga w informacje. Oznacza to, iż nie powinniśmy się rozpisywać i koniecznie musimy wystrzegać się „wodolejstwa”, ale jednocześnie nie musimy za wszelką cenę zmieścić się na jednej stronie A4. Jeśli decydujemy się na standardową, pisemną formę CV należy zadbać o ciekawą stronę graficzną dokumentu. Pamiętajmy bowiem iż większość ludzi to wzrokowcy, nawet jedna linia, nietypowa ( nie mylić z awangardową) czcionka, mogą stać się czynnikiem, który spowoduje iż to na Twoje CV ktoś zwróci uwagę.
CV oraz wszelkie inne dokumenty aplikacyjne powinno się pisać w odpowiedzi na daną ofertę pracy, pod określone stanowisko. Wniosek jest prosty jedno CV = jedna oferta pracy. Każde ogłoszenie o pracę to inne wymagane kryteria i pod nie należy przeredagowywać, aktualizować swoje dokumenty
Forma nie może jednak górować nad treścią!
I najważniejsze nie zawsze oczywiste) – ZAWSZE PISZ PRAWDĘ. Koloryzacja w CV w konfrontacji z rozmową kwalifikacyjną ukaże Twój prawdziwy wizerunek i z pewnością nie będziesz już miał szansy na zatrudnienie.
Czego nigdy nie należy robić pisząc CV?- czyli popularne błędy
Opr. Daniel Kukla*
* Pracownik naukowy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Specjalizuje się w poradnictwie zawodowym i doradztwie personalnym. Na co dzień zajmuje się kształceniem przyszłych doradców zawodowych i personalnych. Aktywnie współpracuje z wieloma ośrodkami akademickim w Polsce. Autor kilkudziesięciu artykułów opublikowanych w kraju i zagranicą w językach kongresowych. Wśród ważniejszych publikacji zwartych można wymienić m.in.: Komunikacja w doradztwie zawodowym (2008), Wielowymiarowość poradnictwa w życiu człowieka. Wybrane obszary (2008), (wyd.2, 2011), Dyskurs nad znaczeniem komunikacji w doradztwie zawodowym, (2010), Preorientacja i orientacja zawodowa w edukacji, (2010)., Poradnictwo zawodowe dla osób z grupy szczególnego ryzyka (2010). Kariera zawodowa wobec postępujących przemian pracy, (2010), Osoby niepełnosprawne w systemie edukacji i poradnictwa zawodowego (2011). Zainteresowania zawodowe oscylują w obszarze współczesnych tendencji w funkcjonowaniu poradnictwa zawodowego i roli owego procesu w kreowaniu przyszłości edukacyjno-zawodowej człowieka.