Zmień język / Choose Language / Ablösung Sprache / Choisir la langue Polski English Deutsch Français
Dokumenty aplikacyjne przepustką do kariery - część 1

W ostatnim czasie pojawia się bardzo dużo informacji, poradników dotyczących właściwego przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Nie sposób je wszystkie przeanalizować i uwzględnić najistotniejsze rady.

Drugą, odmienną kwestią jest częste, dość „lekkie” podejście do przygotowywania aplikacji, wynikające częściowo z natłoku informacji – trochę zerknęliśmy do Internetu, może ktoś z Was przejrzał jakąś broszurę o poszukiwaniu pracy, był w Biurze Karier na swojej uczelni (serdecznie polecam) i czuje się gotowy do sporządzenia własnego CV. Oczywiście każdy z nas ma pewną wiedzę o tym, co muszą zawierać dokumenty aplikacyjne, jaka ma być ich forma. Czasami to wystarczy, ale coraz częściej niestety nie. Warto zatem uporządkować dotychczasową wiedzę i umiejętności w tym zakresie, ale przede wszystkim zainwestować swój czas w przygotowanie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, które otworzą drzwi na rozmowę kwalifikacyjną.

Zacznijmy od spraw oczywistych – dokumenty aplikacyjne to przede wszystkim CV (życiorys zawodowy) oraz list motywacyjny. Tego zazwyczaj oczekują pracodawcy, jeśli proszą o przesłanie dokumentów aplikacyjnych. Nie jest błędem, jeśli dołączysz do tego referencje. Niektórzy eksperci z zakresu rekrutacji wspominają również o aplikacji on – line, ale o tym kolejnym razem. Skoncentrujmy się na CV i liście motywacyjnym. Jaki najgorszy (i niestety dość powszechny) błąd może popełnić młody człowiek poszukujący wymarzonej pracy? – napisać szablonowe CV, podobne do kilkuset innych, lądujących na jednej stercie dokumentów. Najistotniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby tego uniknąć jest jak najszersze pokazanie własnych kompetencji, w tym potencjału, mocnych stron (wbrew temu co słyszymy w mediach, duża część pracodawców docenia nie tylko doświadczenie kandydata, ale również inne atuty) w ciekawej formie.

Nie masz doświadczenia? Pochwal się zainteresowaniami pozazawodowymi, które często mają odniesienie do pracy. Każda pasja to zdobywanie określonych cech, rozwijanie kompetencji, np. cierpliwości, pracy w grupie. Wykorzystaj jednak to umiejętnie – staraj się nie opisywać wszystkiego co robisz w życiu, ale wybieraj te elementy, które mogą być dla potencjalnego pracodawcy atrakcyjne.

Kolejną kwestią jest pomysł na formę dokumentów aplikacyjnych. Czy CV to koniecznie biała kartka prezentująca dotychczasowe osiągnięcia? Oczywiście nie! – to płyta CD z prezentacją naszej osoby, billboard, profil w serwisie branżowym, seria zdjęć, mapa myśli, puzzle. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie własnej strony internetowej, stanowiącej swoistego rodzaju wizytówkę kandydata. Nie jest to obecnie duży koszt, a może zaowocować wieloma propozycjami, gdyż szybciej docierasz do potencjalnie zainteresowanych odbiorców.

Jest jednak pewne zastrzeżenie – niestandardowa forma CV musi być dopasowana do stanowiska, na jakie aplikujesz. O ile na stanowisku, o które się ubiegasz, nie jest wymagana kreatywność, twórcze myślenie, nie jest to praca związana z branżą artystyczną, reklamową itp. to raczej powinniśmy tworzyć dokumenty, które zgodne są z ogólnie przyjętym schematem. W CV ceniony jest profesjonalizm! Należy również pamiętać, by aplikacja nie była zbyt przeładowana treścią lub przeciwnie – zbyt uboga w informacje. Oznacza to, iż nie powinniśmy się rozpisywać i koniecznie musimy wystrzegać się „wodolejstwa”, ale jednocześnie nie musimy za wszelką cenę zmieścić się na jednej stronie A4. Jeśli decydujemy się na standardową, pisemną formę CV należy zadbać o ciekawą stronę graficzną dokumentu. Pamiętajmy bowiem iż większość ludzi to wzrokowcy, nawet jedna linia, nietypowa ( nie mylić z awangardową) czcionka, mogą stać się czynnikiem, który spowoduje iż to na Twoje CV ktoś zwróci uwagę.

CV oraz wszelkie inne dokumenty aplikacyjne powinno się pisać w odpowiedzi na daną ofertę pracy, pod określone stanowisko. Wniosek jest prosty jedno CV = jedna oferta pracy. Każde ogłoszenie o pracę to inne wymagane kryteria i pod nie należy przeredagowywać, aktualizować swoje dokumenty

Forma nie może jednak górować nad treścią!

I najważniejsze  nie zawsze oczywiste) – ZAWSZE PISZ PRAWDĘ. Koloryzacja w CV w konfrontacji z rozmową kwalifikacyjną ukaże Twój prawdziwy wizerunek i z pewnością nie będziesz już miał szansy na zatrudnienie.

            Czego nigdy nie należy robić pisząc CV?- czyli popularne błędy

  1. Zdjęcie – dołączać czy nie? Przecież nie jest to obowiązkowe, ale większość pracodawców tego wymaga. Oczywiście jeśli zdjęcie jest wymagane należy je dołączyć, gdyż zazwyczaj nie jesteśmy oceniani poprzez pryzmat wyglądu, ale poprzez pryzmat profesjonalizmu zdjęcia. Warto zadbać o aktualne zdjęcie, na którym wyglądamy schludnie i zawodowo.
  2. Należy unikać błędów ortograficznych, stylistycznych, oraz wszelkiego rodzaju literówek! Niestety tego rodzaju błędy mogą spowodować odrzucenie naszych dokumentów nawet bez ich analizy.
  3. Nie zamieszczenie aktualnej adnotacji dotyczącej zgody na przetwarzanie danych osobowych to skazywanie się na porażkę, gdyż rekruter nie może wtedy np. „wrzucić” nas do bazy danych.
  4. Sprawdź czy podałeś aktualny i dobry numer telefonu. Nikt nie będzie Cię poszukiwał na siłę.
  5. Nie korzystaj z gotowych szablonów CV, oznacza to małe zaangażowanie w poszukiwanie pracy właśnie w tej firmie.
  6. Nie „naciągaj” swoich kompetencji, znajomości języków obcych, zainteresowań, o których nie masz pojęcia, gdyż dokumenty aplikacyjne zawsze są naszą wizytówką, nie mogą być zatem wizytówką osoby mijającej się z prawdą.

 

Opr. Daniel Kukla*


* Pracownik naukowy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Specjalizuje się w poradnictwie zawodowym i doradztwie personalnym. Na co dzień zajmuje się kształceniem przyszłych doradców zawodowych i personalnych. Aktywnie współpracuje z wieloma ośrodkami akademickim w Polsce. Autor kilkudziesięciu artykułów opublikowanych w kraju i zagranicą w językach kongresowych. Wśród ważniejszych publikacji zwartych można wymienić m.in.: Komunikacja w doradztwie zawodowym (2008), Wielowymiarowość poradnictwa w życiu człowieka. Wybrane obszary (2008), (wyd.2, 2011), Dyskurs nad znaczeniem komunikacji w doradztwie zawodowym, (2010), Preorientacja i orientacja zawodowa w edukacji, (2010)., Poradnictwo zawodowe dla osób z grupy szczególnego ryzyka (2010). Kariera zawodowa wobec postępujących przemian pracy, (2010), Osoby niepełnosprawne w systemie edukacji i poradnictwa zawodowego (2011). Zainteresowania zawodowe oscylują w obszarze współczesnych tendencji w funkcjonowaniu poradnictwa zawodowego i roli owego procesu w kreowaniu przyszłości edukacyjno-zawodowej człowieka.


 

Image: photostock / FreeDigitalPhotos.net

zapamiętaj mnie (?)
Nie pamiętasz hasła?
staże i praktyki
JOBalert
Najnowsze oferty prosto na Twoją skrzynkę email. Otrzymuj za darmo.
Uczelnie więcej uczelni »
img

Regulamin | O nas | Kontakt | Miasto Pracy - JAKOŚĆ ROKU 2011 | Kalasoft

© Biuro Karier / 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Nasz kanał facebook
Zmień język / Choose Language / Ablösung Sprache / Choisir la langue Polski English Deutsch Français